Kojící koutky v Praze

Kde v Praze v klidu nakojit své miminko? Tuto otázku jsem si jako novopečená maminka pokládala těstě před porodem. Na nějaké velké vystavování na veřejnosti nejsem, ale jen sedět doma přece nemůžeme. A tak po narození našeho broučka, jsem (metodou pokus omyl) postupně zjišťovala, kam se uchýlit v krizích největšího hladu během procházek. Pohodlných kojících koutků moc není, ale venku na lavičce nám to kojení prostě vůbec nešlo, takže jsme vzali zavděk obchodními centry. V dnešním článku mám pro vás fotografie a popis jednotlivých kojících a přebalovacích koutků a pár typů na co si dát pozor.

Nový Smíchov

novy-smichov-kojici-koutek1

Kojící koutek na Novém Smíchově naleznete ve 2. patře vedle Ugovy salatérie. Nelekejte se paní u pultíku, která vybírá peníze za WC – pro miminka a jejich doprovod je vstup zdarma. Po vstupu do kojícího koutku zjistíte, že dveře nelze zamknout a úplné soukromí nemusí být jistotou. Je to zde vytvořené pro 2 maminky – 2 kojící křesla a 2 přebalovací pulty. Ač jsem sama stydlivka, nedělá mi to velký problém – přeci jen se mnohem příjemněji kojí před jinou maminkou, než před očumujícím dědulou někde v parku na lavičce. V druhé části koutku je místnůstka s 2 toaletami. Jedna je normální velikosti pro maminky a druhá je menší, pro malé děti. Toalety hodnotím opravdu kladně, občas si odskočit s kočárkem bývá problém (i když wc pro invalidy to většinou jistí).

OC Chodov

Na Chodově naleznete kojících koutků hned několik. Každý je trochu jiný, ale všechny splňují co mají – pohodlně zde nakojíte, přebalíte, nemusíte se štítit ničeho dotknout a dokonce zde i svému miláčkovi můžete ohřát jídlo. V koutcích jsou mikrovlné trouby a na informacích si můžete dokonce vypůjčit ohřívačku lahví.

chodov-kojici-koutek-1-patro-foo-curtV 1. patře OC Chodov vedle food courtu je kojící koutek, který  má vše, co potřebujete – pohodlné křeslo, toaletu pro malé děti (ale není oddělena od zbytku místnosti), přebalovací pult (i s rolí papíru, takže nemusíte pod miminko dávat plenu aby neleželo přímo na podložce), mikrovlnka, umyvadlo ve kterém svého raráška klidně i vykoupete. Zde to má 2 nevýhody – hlasitá hudba (malej se jí bojí) a nemožnost se zde zamknout (pravidelně mi sem nějaká maminka vtrhne).

chodov-kojici-koutek-1p-na-zvonekV -1. patře (jak je Albert) se nachází asi nejluxusnější kojící koutek, na který jsem zatím narazila. U dveří je zvonek, který vás spojí s někým „shora“ a na žádost otevře dveře. To mi dává jistotu, že mi sem nevtrhne žádný úchylák. Koutek je krásně prostorný s oddělenými toaletami, křeslem na kojení, přebalovacím pultem, opět nechybí mikrovlnka, antibakteriální gel, držáky na bundy i kabelku.

IKEA Černý Most

ikea-kojici-koutek-foodIkea je mezi maminkami známa jako baby friendly místo a tak zde nechybí ani kojící a přebalovací koutek, který najdete u toalet vedle jídelny. Celý je zařízený v Ikea stylu – na mě to působí lehce komunisticky, ale hlavně že plní svou funkci. Maminka v křesle pohodlně nakojí své miminko, zatímco starší rošťák si může v klidu hrát u malého stolečku. Na přebalovacím pultu je upevněna papírová role, takže odpadá nutnost vytahovat svoji podložku pod miminko, po ruce je i toaletní papír a odpadkový koš. A pro zapomětlivé maminky tu mají i nouzový zvonek, po jehož použití vám někdo z personálu přinese plenu. Plus dávám také za uzamykatelné dveře.

Palladium

palladium-kojici-koutek-foodV Palladiu jsem kojící koutek nalezla opět u jídla – tedy v 2. patře. Je spojen s toaletou pro invalidy, takže vlastně své miminko kojíte na záchodě kam šoupli židli. Navíc se tu jedná o velice frekventované místo, takže čistota není nic extra (viz. fotografie). Mají zde takový ten sklápěcí pult, který má své nejlepší roky už za sebou. Jako nouzovku to tu můžete použít, ale já dala raději přednost přebalení v kočárku a kojili jsme trochu krkolomně v kabince C&A.

Metropole Zličín

zlicin-kojici-koutek-foodNa Zličíně najdete u jídla v 1. patře další ze sdílených kojících koutků. To znamená neuzamykatelné dveře, řvoucí hudba, gauč o který se musíte podělit s další maminkou a 2 přebalovací pulty (tedy spíš nepohodlné prohlubně – viz. foto). Víc tu nehledejte.

NC Eden

Nenechte se mýlit, v Edenu kojící koutek nenajdete. Ale je to náš rajón a třeba někomu i tato informace pomůže. 😀 Máme tu WC pro invalidy na kterých je i přebalovací pult. S trochou šikovnosti jde nakojit miminko tak, že leží na pultu a vy se k němu nakloníte. Zní to zbytečně složitě a krkolomně, ale pro nás to byla jednu dobu jedinná možnost. Teď už si v klídku kojíme na lavičkách u DM.

eden-prebalovaci-koutek-21

Když už tedy musíte použít přebalovací koutek, tak doporučuji ten u jídla v 2. patře NC Eden. Je prostornější, takže i s velkým kočárkem tu nebudete mít problém. Je čistější a má nový přebalovací pult. Dejte si tu však pozor na světlo, které je na čidlo a často zhasíná. Stalo se mi, že jsem přebalovala malého a najednou tma. Nestačilo mávat rukama, musela jsem si vypomoct poslepu nahmatanou látkovou plenou a tou jsem mávala jak o život. Opravdu nepříjemné. 🙁 Další nepříjemností tu je ostraha centra, která pravidelně chodí a lomcuje klikou (díky čemuž vyděsí maminku i dítě), nestačí křiknout že je obsazeno, za 2 minuty to úplně stejně zkusej znovu (viděla jsem to na vlastní oči, takže to fakt nedělají jiné maminky).

eden-prebalovaci-koutek-11

V 1. patře je také toaleta pro invalidy. Jedná se o poměrně úzký prostor, kde je téměř nedýchatelno, řve tu hudba, zhasíná světlo a přebalovací pult se člověk téměř štítí otevřít. Sem fakt nechoďte.

 

Doufám, že vám mé poznatky budou k užitku. V Praze je ještě spousta míst, která nemáme prozkoumána a tak, až nasbírám další materiál, můžete očekávat pokračování. A pokud pro mě máte nějaké tipy, kde se dá dobře v soukromí kojit – sem s nimi. Ráda je prozkoumám a zase o kus zvětším naše kočárkovací teritórium. 

4 thoughts on “Kojící koutky v Praze

  1. Moc děkuji za tipy, koukám, že už toho máte prochozeného celkem dost. My zatím nikde venku kojit nepotřebovali, nechodíme ven déle než na pár hodin. Ale určitě se to bude v budoucnu hodit 🙂

    1. Ráda jsem pomohla. Můj mrňous měl období, kdy jsem musela kojit co hodinu, takže jsem to byla nucena operativně řešit.

  2. V centru Prahy na Vodičkově ul. v galerii Mysak je speciální velká místnost. Kousek odtud ve Frantiskanske zahrada se taky často najde lavicka stranou od všech. Skvělá je i knihovna na Mariánském náměstí, ta nejenže má speciální koutek, ale i zvláštní záchody pro děti, rozbalovací místo i místo pro kojení. Podle me je tam i zvláštní vchod, ale to si nejsem stopro jista my s kočárkem moc nejezdili.

    1. Moc děkuji za tipy, určitě to tam omrknem 😉

Děkujeme za vaše komentáře: