Jak zorganizovat chaos v dětských hračkách?

Máme malý byt, takže o dětském pokojíčku si můžeme nechat zatím všichni jenom zdát. Bylo by krásné všechny ty rozházené hračky a binec jen zavřít za dveře a tvářit se před návštěvou, že nežijeme skoro v hračkářství. Realita je však jiná. 90% obýváku zabírá Jiříčkovo království hraček. Už jsme se vzdali konferenčního stolku, aby měl více místa na hraní. Obývák jsme od jeho narození asi 5x přestěhovali, ale stále je co vylepšovat. Nejgeniálnějším nápadem zatím bylo, vyklidit skříňku pod televizí a věnovat ji hračkám. Jiříček si tak kdykoliv může otevřít dvířka a vzít si na hraní co chce. Večer jen hračky naházím zpět do skříně (skládat se mi s tím většinou nechce) a hotovo, uklizeno.

Jenže to házení hraček do skříně se ukázalo býti docela nešťastným řešením. Mrňous v těch hromadách nevidí např. svůj oblíbený traktor a tak všechno nejprve vyhází ze skříně ven. Binec neskutečný, hračky všude, že není kam stoupnout. Jedinným řešením tedy je, všechno hezky narovnat, aby měl na první pohled Jiřík přehled. A nejlépe ho do toho uklízení a rovnání hraček zapojit také. V tom nám pomáhají Štítky s piktogramy na hračky od Mamiee. Je to set 7 nálepek s jednoduchými symboly hraček – stavebnice, dinosauři, kostky, vláčky, plyšáci, letadla a auta, pastelky.

Nálepky lze nalepit snad téměř na cokoliv. Zvládnou sklo, nábytek i plastové a látkové boxy. Překvapilo mě, že jsou opravdu pevné a omyvatelné. Není to tedy žádný obyčejný papír, který jednou nalepíte a děti ho hned potrhají nebo ušpiní. My jsme nálepky nalepili na vnitřní dvířka skříně a na IKEA box ve kterém jsou uloženy kostky ze stavebnice Mega Bloks. Všechny hračky jsme s Jiříčkem roztřídili a našli jim své místečko. Zbytek hraček, se kterými si momentálně moc nehraje, máme v krabicích a pravidelně mu je obměňuji.

Teď poctivě trénujeme rozpoznávání jednotlivých symbolů a přiřazování hraček. Plyšáci a autíčka už jdou Jiříkovi krásně. Zbytek musíme ještě dopilovat. Ale už je vidět obrovský rozdíl v tom, že chápe co kam patří. Že nemusí být hračky vyházené na podlaze a nemusí po nich šlapat, aby si našel tu svou oblíbenou. Nálepky se dají dokoupit i jednotlivě a mají i další symboly. Například symboly různého oblečení můžou být skvělou pomůckou pro starší děti nebo tatínky, kteří se neorientují ve skříních našich ratolestí. (Viď Jirko starší?) 🙂

Máte také nějaký vylepšovák, jak naučit děti uklízet hračky? Prosím, podělte se s námi o něj. Děkuji.

 

4 thoughts on “Jak zorganizovat chaos v dětských hračkách?

  1. Než se v něčem začnu orientovat, tak to stihneš 5x přestěhovat. Na to bychom potřebovali pořádnou zásobu nálepek… 😛

    1. 😀 Oni se dají přelepit, takže pohoda. 🙂

  2. […] O tom, jak hračky skladujeme a snažíme se jim dát nějaký řád jsem psala již v článku Jak zorganizovat chaos v dětských hračkách?  Dnes vám chci ukázat, co jsme vymysleli s doposud téměř sterilní a nedětskou […]

  3. Celkem hezky vyřešeno a nálepky jsou taky fajn nápad na organizaci hraček 🙂

Děkujeme za vaše komentáře: