Deník miminka ČERVENEC, SRPEN – 16. a 17. měsíc

Dočkali jste se! Další díl deníčku miminka je tu a tentokrát to bude velké prázdninové dvojčíslo. Video ale pro vás nemám, protože raději trávím hezké dny s Jiříčkem na hřištích než vysedáváním před kamerou.  Videjka si užijeme dost až bude ošklivě a zima. Takže dnes se pokochejte fotografiemi a mými řádky.

Jiříčkovo období vzdoru, které začalo v červnu, nás samozřejmě doprovázelo i celé léto. Narážení hlavou do zdi, lízání podlahy, skákání odkudkoliv kamkoliv, občasné kousání sebe nebo nespolupracující maminky se naštěstí postupně uklidňovalo a teď jsme se ustálili na pouhém zakousnutí se do gauče nebo vražení hlavy do hromady polštářů. A já jsem si opravdu oddychla, protože jeho sebevražedné kousky mě děsily. Zabezpečit domov, aby si nic neudělal nebylo tak jednoduché, ale docela se nám to podařilo. Nejlepším rozhodnutím bylo přestěhovat obývák. Hlavně gauč musel ke zdi, protože se Jiřík snažil po hlavě skákat přes opěradlo a já ho téměř nestíhala chytat. Díky tomu se nám podařilo vytvořit místo pro ohrádku blízko hracího koutku a Jiříček si z ní tak udělal své oblíbené útočiště a hlavně čtecí koutek.

Knížky jsou teď u nás nestále v pozoru. Denně strávíme několik hodit jejich listováním, hledáním zvířátek, ukazováním obrázků a napodobováním zvuků. Předčítat si ještě nenechá, ale obrázky v knížkách ho opravdu zajímají. Hlavně tedy zvířátka, protože už umí napodobit jejich zvuky. Zvířátka máme teď úplně na všem – v knížkách, na oblečení, hračkách, vedou i zvířátkové pohádky. A pak jsou v kurzu i auta. „Brrrm, brrrm, brrrrrrm,“  slyším denně asi stokrát. Navíc Jiříček hlásí že kolem nás projelo auto, autobus, tramvaj nebo vlak a nesmí vynechat ani jedno jedinné. Takže v průběhu procházky to u nás vypadá takto:

Jiřík: „Brrrm, brrrmm. E, e!“
Já: „Ano, auto.“
Jiřík: „Brrrm, brrrmm. E, e!“
Já: „Auto jede, brm, brm.“
Jiřík: „Auuuuu brm. E!“
Já: „Správně. Auto tam jede.“
Jiřík: „Auuuuu gn gn.“
Já: „Ano, autobus.“

Začala jsem si tedy vybírat trasy, kde jezdí méně aut a nebo lépe téměř žádné, protože po 10 minutách jich mám už plné zuby. 😀 Tomu povídání jinak ještě moc nedá, ale novinkou je, že si umí říci o jídlo. „Tatííííííí, kašííííííííí!“ Tohle zní večer z postýlky poměrně často. Jen toho začíná potvůrka zneužívat a křičí to i tehdy, kdy hlad nemá, protože ví, že se dostane z postýlky.

Kdykoli měl Jirka přes léto trochu času, snažili jsme se vždy společně vyrazit někam mimo Prahu. I půldenní výlet vás dokáže dokonale zrelaxovat a Jiříček tak měl možnost poznávat lesy, louky, zvířátka a všechny maličkosti, kterých si my dospělí už vůbec nevšímáme. Kdybych měla doporučit jedinné místo, kam se vydat, určitě by to byl Chuchelský háj o kterém jsem vám psala ZDE. V těch vedrech bylo v lese prostě nejlépe. A když jsme nebyli v lese, cachtali jsme se v bazénku na balkóně. Snažili jsme si prostě užít léto co to šlo.

A co máme nového? Červencovými nákupy v Primarku jsem Jiříčka docela dobře na léto vybavila, takže jsem v průběhu prázdnin pořídila jen to, co bylo zrovna potřeba. O letním kompletu od Garnamama jste už slyšeli, teď s klesajícími teplotami vám chci ještě ukázat bodýčko s pandou od stejné značky. Strašně mě překvapil materiál, ze kterého body je, protože je opravdu příjemné na dotek. Jedná se o směs bavlny a elastanu, takže je měkoučké a zároveň pružné, díky čemuž se malému dobře obléká. Na Proděti.cz na něj mají zrovna slevu, tak koukněte.

Zkusila jsem také poprvé Jiříčkovi koupit něco na Aliexpresu. Nečekala jsem nic moc kvalitu a vybírala jsem nejenom podle obrázku, ale hlavně podle recenzí. Dodací lhůta je dlouhá, 30-60 dní, takže je potřeba na sezóní oblečení myslet dřív. Koupila jsem naprosto roztomilý tepláčky s liškou na zadečku za cca 80 Kč. Ty odstávající ouška jsou super na fotce, ale ve skutečnosti tak samozřejmě nedrží. Jsou to tenoulinké tepláčky, takže fakt to je spíš jen tak na parádu. Počítám, že budou brzy roztrhaný na cimpr campr. Ještě jsem vzala na zkoušku 2 čepičky s nákrčníkem a tady jsem opravdu mile překvapena. Cena za celý set byla 90 Kč a jsou vlastně úplně stejné, jako prodávají na různých dyzajn marketech za dvojnásobek.

Co nutně potřebujete, jestli vašemu prtěti začíná kreslící období, tak je Magic book. Je to látková knížka a fixa s vodou, kde dítě vybarvuje obrázky v knížce. Jelikož to je jenom voda, nikde nic nepočmáře, nezapatlá a vklidu se naučí s fixou zacházet. U nás to ohromě pomohlo a zatím neznám co to je počmáraná zeď, stál či cokoliv jiného (teď už kreslí normálně pastelkama). Je to super aktivita třeba do auta, restaurace nebo do čekárny u doktora. Knížku i s fixou nosím vždy v kabelce s sebou. Když látka uschne, zmizí i barvy a dítě může začít opět malovat. Prostě vychytaná hračka.

Když se dívám na fotografie z léta, tak jenom žasnu, jak se Jiřík postupně měnil. Na každé fotce vypadá úplně jinak. V každém tom období i uměl něco jiného a zajímaly ho různé věci. Neumím si představit, že bych o všechny tyhle malé změny a pokroky přišla. Naše čeká rodičovská je opravdu unikátní a měly bychom si ji všechny vážit. Představa, že bych už třeba rok chodila do práce je naprosto děsivá.

Děkujeme za vaše komentáře: